2018-06-12 Narodowe (NQF) a Europejskie Ramy Kwalifikacji (EQF)

W dniach 5-6 czerwca odbyła się w Hotelu Novotel Międzynarodowa Konferencja na temat NQF_IN – Developing models of inclusion of non-formal sector qualifications in national qualifications frameworks – the Experience of European countries (czyli przedstawienie doświadczeń 8 krajów europejskich w zakresie włączenia kwalifikacji nieformalnych w narodowe ramy kwalifikacji).
Organizatorem Konferencji (współfinansowanej ze środków EFS) był Instytut Badań edukacyjnych w Warszawie.
Wydaje się, że zanim przejdę do istoty sprawy powinnam przytoczyć kilka definicji niezbędnych do prawidłowej oceny rangi tego Wydarzenia.

Kwalifikacje to wiedza (co wiemy), umiejętności (co potrafimy) i kompetencje społeczne (jak potrafimy użyć tych elementów z korzyścią dla siebie i społeczeństwa). Ich ranga jest nie do przecenienia:
• pozwalają zasygnalizować zatrudnionym, czego oczekują od nich pracodawcy,
• pozwalają ocenić wyniki nauczania,
• pomagają edukacji i autorytetom prowadzącym szkolenia - ocenić poziom i zawartość materiału, przyswojonego przez osobę,
• stanowią wyraz osiągnięć danej jednostki.

 

2017-12-11 Nowy Rok tuż tuż

Drogie Koleżanki i Koledzy,
w imieniu członkiń EUMA w Polsce składamy Wam najlepsze życzenia Świąteczne i Noworoczne:

 • Aby miła atmosfera podczas Wigilii pozwoliła zapomnieć o przykrych wydarzeniach zawodowych i prywatnych w ciągu roku 2017
 • Aby pokój na świecie i w kraju umożliwiał dalszy rozwój zawodowy
 • Aby przyjazna atmosfera w pracy owocowała dalszymi sukcesami w rozwoju zawodowym
 • Aby prezenty pod choinką zaskoczyły Was obfitością i pomysłowością
 • Aby dobry los Wam sprzyjał we wszystkich przedsięwzięciach
 • Aby Wasze sukcesy zawodowe nabrały przyspieszenia
 • Aby ukończone studia znalazły swój wymiar finansowy
 • Aby Pasterka z Bliskimi dała poczucie spokoju
 • Aby wizyty Świąteczne wyrazem trwałych więzi
 • Aby przyjmowanie Gości umacniało relacje
 • Aby Sylwester spędzany na balu lub „domówce” był wyjątkowy
 • Aby Nowy Rok 2018 przyniósł nowe znajomości i wydarzenia skłaniające do nowych wyzwań …


 

2017-06-26 Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Asystetnka Roku 2017

PODSUMOWANIE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „ASYSTENTKA ROKU 2017”

W dniu 23 czerwca br. odbyło się wręczenie „Spinacza” Pani Dominice Szymańskiej, która została laureatką tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Asystentka Roku 2017. Gościny udzielił nam starym zwyczajem Zespół Szkół Stenotypii i Języków Obcych przy ul Ogrodowej 16.
Pani Dominika uzyskała najwyższą punktację tj. 130 na 150 możliwych punktów. Tematy konkursowe były bardzo złożone (zarówno w części podstawowej – zadania w wersji polskiej, jak i zadania anglojęzyczne). Konkurs trwał kilka godzin pracy w ciszy i napięciu, które dawało się wyczuć już przy wejściu na salę.

W tym roku postanowiłyśmy wręczyć nagrodę także innej uczestniczce Konkursu – Pani Sandrze Jasińskiej, ponieważ różnica 10 punktów przy tak skomplikowanym zadaniu (p. Sandra uzyskała 120 punktów) wydała się Komisji sprawdzającej stosunkowo niewielka. Niestety P. Sandra nie dostała w pracy urlopu, więc nie mogłyśmy wręczyć nagrody osobiście.

Umówiłyśmy się na spotkanie z całym Zarządem w odpowiednim terminie. Koniec roku szkolnego oraz zbliżający się okres urlopów pracowniczych potrafią pokrzyżować plany wielu osobom, ale chyba osoby pracujące jako sekretarki i asystentki wiedzą o tym najlepiej. Nie jestem asystentką, ale zorganizowanie udanego spotkania, „dogranie” terminów, osób i okoliczności było bardzo trudne z uwagi na to, że w końcu czerwca każda z nas (zależnie od wieku i statusu) ma inne priorytety – zdrowie, rodzina, studia, praca. Zresztą niejednokrotnie sprawdzacie to na sobie.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu. Następnie Pan dyrektor Szkoły odczytał przemówienie z życzeniami dla Wykładowców, absolwentów i ich rodziców, aby wakacje były udane. Po rozdaniu świadectw poprosił absolwentów o refleksję nad ich dokonaniami: czy na pewno zrobili wszystko, aby średnia była jak najwyższa, podobnie jak frekwencja. Następnie odczytał listy gratulacyjne, jakie wpłynęły na jego ręce. Po wręczeniu świadectw i nagród dla najlepszych absolwentów – wręczono certyfikaty LCCI osobom, które przystępowały do egzaminu z języka angielskiego biznesowego oraz certyfikaty biegłości w bezwzrokowym pisaniu na komputerze weryfikowanej przez EUMA-Poland.

2017-06-23 Refleksje

KILKA REFLEKSJI

Ostatnio wielu naukowców z różnych dziedzin rozpatruje wpływ komputeryzacji na realizację zadań zawodowych przez pracowników tych dziedzin. Zwykle te wypowiedzi oparte na naukowej analizie występują w 2 wariantach: optymistycznym i pesymistycznym.

Wariant optymistyczny – zadania będą wykonywane szybciej i dokładniej bez pomyłek i konieczności wydłużania czasu pracy. Znacznie skrócą i uproszczą proces decyzyjny.

Wariant pesymistyczny – zwiększy się bezrobocie, znikną niektóre zawody z uwagi na to, że pracę przejmą roboty (nie chorują, nie mają rodzin, nie bywają zmęczone, nie boli je głowa, nie mają „humorów”, nie mylą się w obliczeniach, nie tracą czasu na dojazd, nie konkurują ze sobą, nie znają mobbingu i… nie myślą).

W oglądanym przeze mnie ostatnio programie wieszczono, że w ciągu kilku lat taki los dotknie także około 85 % sekretarek, asystentek oraz innych pracowników biurowych. W tych zawodach pracę będą wykonywać roboty. To może być prawdopodobne pod jednym warunkiem – szefowie też będą automatyczni.

Moim zdaniem w takiej sytuacji załatwienie jakiejkolwiek sprawy będzie wyglądało tak jak połączenie z którąś z linii telefonii komórkowej. Zamiast recepcjonistki głośna melodyjka na przywitanie, która nieco się przedłuża… Potem automat: jeśli x, wciśnij 1, jeśli y – wciśnij 2 i tak aż do 10. Przy numerze 10 – niestety wszyscy konsultanci są zajęci, a czas oczekiwania około 10 min. I jeszcze jeden drobiazg – to kosztuje wg stawek operatora.

2017-04-11 Święta Wielkanocne 2017

Drodzy Członkowie i Sympatycy EUMA-Poland

mamy kolejną odsłonę wiosennego krajobrazu. Najpierw były przebiśniegi i oczar, potem pojawiły się przylaszczki i fiołki. Teraz kwitną „na wyścigi”: żonkile, tulipany, bratki, forsycje, a do końca kwietnia z pewnością zakwitną bzy, kasztany i wiele innych krzewów.
Jest coraz mniej okazji do częstych spotkań i wymiany poglądów na różne tematy – zawodowe, towarzyskie, naukowe itp. Brakuje nam też czasu na refleksje: dokąd i po co tak pędzimy. Chyba wraz z nastaniem wiosny trzeba będzie się nad tym zastanowić… czas szybko upływa, zadań wciąż przybywa, a niektóre z nas mają więcej niż 20-30 lat i bardzo trudno im ustalić priorytety: studia, praca, rodzina, a może międzynarodowa kariera, podróże…

Cokolwiek byśmy nie postanowiły musimy mieć świadomość wyboru, ponieważ nie da się osiągnąć WSZYSTKIEGO.
Nasze europejskie koleżanki postanowiły połączyć siły z asystentkami i sekretarkami z innych kontynentów tworząc International Management Assistants. My na razie postanawiamy się przyglądać, ponieważ nie widzimy klimatu sprzyjającego multi-kulti w naszym kraju.
Te kilka dni przedświątecznej „gorączki” dobrze byłoby zamknąć podsumowaniem
w postaci chwili ciszy i wypoczynku… wprawdzie nie jest źle, ale z wiosną postaramy się, aby było lepiej.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy Wam:
- słonecznych i pogodnych dni,
- smacznych potraw bez kalorii,
- kieliszka czerwonego wina, które obniży zły cholesterol,
- długich spacerów, które pozwolą odetchnąć pełną piersią,
- życzliwych gości lub wizyt w życzliwym otoczeniu,
- uwolnienia się na te dni z kłopotów zawodowych,
- prawdziwej harmonii w rodzinie,
- zrozumienia wśród przyjaciół,
- dużo radości i uśmiechu.
Mamy nadzieję, że te życzenia się spełnią i będą to Święta wyjątkowe.

Zarząd EUMA-Poland
 

1 2 3 ... 20