2018-12-19 życzenia świąteczne 2018

Drogie Koleżanki,
w imieniu członkiń EUMA w Polsce i w całej Europie składamy Wam najlepsze życzenia Świąteczne i Noworoczne:

 • aby miła atmosfera wigilijna pozwoliła zapomnieć o przykrych wydarzeniach, jakie miały miejsce w ciągu roku;
 • aby Mikołaj nie bacząc na kryzys okazał się wyjątkowo hojny i spełnił Wasze oczekiwania;
 • aby podzielenie się opłatkiem miało wymiar duchowy jako symbol dzielenia się z bliźnimi - wszystkim co mamy;
 • aby uczestnictwo w Pasterce dało nam poczucie bezpieczeństwa dla nas samych, naszych Rodzin i Rodaków;
 • aby Świąteczne wizyty składane bliskim były wyrazem więzi jaka nas łączy;
 • aby przyjmowanie gości było wyrazem naszego „otwarcia się” na innych;
 • aby Wieczór i Noc Sylwestrowa upłynęły w atmosferze wartej wspominania przez cały rok:
 • aby Nowy Rok 2019, przyniósł nowe wyzwania zakończone sukcesem na każdej płaszczyźnie:
 • aby spełniły się wszystkie marzenia – te wypowiadane głośno i te ukryte w sercu…

A więc, jeszcze raz Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku od nas wszystkich.
EUMA-Poland
 

2018-06-12 Narodowe (NQF) a Europejskie Ramy Kwalifikacji (EQF)

W dniach 5-6 czerwca odbyła się w Hotelu Novotel Międzynarodowa Konferencja na temat NQF_IN – Developing models of inclusion of non-formal sector qualifications in national qualifications frameworks – the Experience of European countries (czyli przedstawienie doświadczeń 8 krajów europejskich w zakresie włączenia kwalifikacji nieformalnych w narodowe ramy kwalifikacji).
Organizatorem Konferencji (współfinansowanej ze środków EFS) był Instytut Badań edukacyjnych w Warszawie.
Wydaje się, że zanim przejdę do istoty sprawy powinnam przytoczyć kilka definicji niezbędnych do prawidłowej oceny rangi tego Wydarzenia.

Kwalifikacje to wiedza (co wiemy), umiejętności (co potrafimy) i kompetencje społeczne (jak potrafimy użyć tych elementów z korzyścią dla siebie i społeczeństwa). Ich ranga jest nie do przecenienia:
• pozwalają zasygnalizować zatrudnionym, czego oczekują od nich pracodawcy,
• pozwalają ocenić wyniki nauczania,
• pomagają edukacji i autorytetom prowadzącym szkolenia - ocenić poziom i zawartość materiału, przyswojonego przez osobę,
• stanowią wyraz osiągnięć danej jednostki.

 

2017-12-11 Nowy Rok tuż tuż

Drogie Koleżanki i Koledzy,
w imieniu członkiń EUMA w Polsce składamy Wam najlepsze życzenia Świąteczne i Noworoczne:

 • Aby miła atmosfera podczas Wigilii pozwoliła zapomnieć o przykrych wydarzeniach zawodowych i prywatnych w ciągu roku 2017
 • Aby pokój na świecie i w kraju umożliwiał dalszy rozwój zawodowy
 • Aby przyjazna atmosfera w pracy owocowała dalszymi sukcesami w rozwoju zawodowym
 • Aby prezenty pod choinką zaskoczyły Was obfitością i pomysłowością
 • Aby dobry los Wam sprzyjał we wszystkich przedsięwzięciach
 • Aby Wasze sukcesy zawodowe nabrały przyspieszenia
 • Aby ukończone studia znalazły swój wymiar finansowy
 • Aby Pasterka z Bliskimi dała poczucie spokoju
 • Aby wizyty Świąteczne wyrazem trwałych więzi
 • Aby przyjmowanie Gości umacniało relacje
 • Aby Sylwester spędzany na balu lub „domówce” był wyjątkowy
 • Aby Nowy Rok 2018 przyniósł nowe znajomości i wydarzenia skłaniające do nowych wyzwań …


 

2017-06-26 Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Asystetnka Roku 2017

PODSUMOWANIE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „ASYSTENTKA ROKU 2017”

W dniu 23 czerwca br. odbyło się wręczenie „Spinacza” Pani Dominice Szymańskiej, która została laureatką tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Asystentka Roku 2017. Gościny udzielił nam starym zwyczajem Zespół Szkół Stenotypii i Języków Obcych przy ul Ogrodowej 16.
Pani Dominika uzyskała najwyższą punktację tj. 130 na 150 możliwych punktów. Tematy konkursowe były bardzo złożone (zarówno w części podstawowej – zadania w wersji polskiej, jak i zadania anglojęzyczne). Konkurs trwał kilka godzin pracy w ciszy i napięciu, które dawało się wyczuć już przy wejściu na salę.

W tym roku postanowiłyśmy wręczyć nagrodę także innej uczestniczce Konkursu – Pani Sandrze Jasińskiej, ponieważ różnica 10 punktów przy tak skomplikowanym zadaniu (p. Sandra uzyskała 120 punktów) wydała się Komisji sprawdzającej stosunkowo niewielka. Niestety P. Sandra nie dostała w pracy urlopu, więc nie mogłyśmy wręczyć nagrody osobiście.

Umówiłyśmy się na spotkanie z całym Zarządem w odpowiednim terminie. Koniec roku szkolnego oraz zbliżający się okres urlopów pracowniczych potrafią pokrzyżować plany wielu osobom, ale chyba osoby pracujące jako sekretarki i asystentki wiedzą o tym najlepiej. Nie jestem asystentką, ale zorganizowanie udanego spotkania, „dogranie” terminów, osób i okoliczności było bardzo trudne z uwagi na to, że w końcu czerwca każda z nas (zależnie od wieku i statusu) ma inne priorytety – zdrowie, rodzina, studia, praca. Zresztą niejednokrotnie sprawdzacie to na sobie.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu. Następnie Pan dyrektor Szkoły odczytał przemówienie z życzeniami dla Wykładowców, absolwentów i ich rodziców, aby wakacje były udane. Po rozdaniu świadectw poprosił absolwentów o refleksję nad ich dokonaniami: czy na pewno zrobili wszystko, aby średnia była jak najwyższa, podobnie jak frekwencja. Następnie odczytał listy gratulacyjne, jakie wpłynęły na jego ręce. Po wręczeniu świadectw i nagród dla najlepszych absolwentów – wręczono certyfikaty LCCI osobom, które przystępowały do egzaminu z języka angielskiego biznesowego oraz certyfikaty biegłości w bezwzrokowym pisaniu na komputerze weryfikowanej przez EUMA-Poland.

2017-06-23 Refleksje

KILKA REFLEKSJI

Ostatnio wielu naukowców z różnych dziedzin rozpatruje wpływ komputeryzacji na realizację zadań zawodowych przez pracowników tych dziedzin. Zwykle te wypowiedzi oparte na naukowej analizie występują w 2 wariantach: optymistycznym i pesymistycznym.

Wariant optymistyczny – zadania będą wykonywane szybciej i dokładniej bez pomyłek i konieczności wydłużania czasu pracy. Znacznie skrócą i uproszczą proces decyzyjny.

Wariant pesymistyczny – zwiększy się bezrobocie, znikną niektóre zawody z uwagi na to, że pracę przejmą roboty (nie chorują, nie mają rodzin, nie bywają zmęczone, nie boli je głowa, nie mają „humorów”, nie mylą się w obliczeniach, nie tracą czasu na dojazd, nie konkurują ze sobą, nie znają mobbingu i… nie myślą).

W oglądanym przeze mnie ostatnio programie wieszczono, że w ciągu kilku lat taki los dotknie także około 85 % sekretarek, asystentek oraz innych pracowników biurowych. W tych zawodach pracę będą wykonywać roboty. To może być prawdopodobne pod jednym warunkiem – szefowie też będą automatyczni.

Moim zdaniem w takiej sytuacji załatwienie jakiejkolwiek sprawy będzie wyglądało tak jak połączenie z którąś z linii telefonii komórkowej. Zamiast recepcjonistki głośna melodyjka na przywitanie, która nieco się przedłuża… Potem automat: jeśli x, wciśnij 1, jeśli y – wciśnij 2 i tak aż do 10. Przy numerze 10 – niestety wszyscy konsultanci są zajęci, a czas oczekiwania około 10 min. I jeszcze jeden drobiazg – to kosztuje wg stawek operatora.