2017-06-23 Refleksje

KILKA REFLEKSJI

Ostatnio wielu naukowców z różnych dziedzin rozpatruje wpływ komputeryzacji na realizację zadań zawodowych przez pracowników tych dziedzin. Zwykle te wypowiedzi oparte na naukowej analizie występują w 2 wariantach: optymistycznym i pesymistycznym.

Wariant optymistyczny – zadania będą wykonywane szybciej i dokładniej bez pomyłek i konieczności wydłużania czasu pracy. Znacznie skrócą i uproszczą proces decyzyjny.

Wariant pesymistyczny – zwiększy się bezrobocie, znikną niektóre zawody z uwagi na to, że pracę przejmą roboty (nie chorują, nie mają rodzin, nie bywają zmęczone, nie boli je głowa, nie mają „humorów”, nie mylą się w obliczeniach, nie tracą czasu na dojazd, nie konkurują ze sobą, nie znają mobbingu i… nie myślą).

W oglądanym przeze mnie ostatnio programie wieszczono, że w ciągu kilku lat taki los dotknie także około 85 % sekretarek, asystentek oraz innych pracowników biurowych. W tych zawodach pracę będą wykonywać roboty. To może być prawdopodobne pod jednym warunkiem – szefowie też będą automatyczni.

Moim zdaniem w takiej sytuacji załatwienie jakiejkolwiek sprawy będzie wyglądało tak jak połączenie z którąś z linii telefonii komórkowej. Zamiast recepcjonistki głośna melodyjka na przywitanie, która nieco się przedłuża… Potem automat: jeśli x, wciśnij 1, jeśli y – wciśnij 2 i tak aż do 10. Przy numerze 10 – niestety wszyscy konsultanci są zajęci, a czas oczekiwania około 10 min. I jeszcze jeden drobiazg – to kosztuje wg stawek operatora.

2017-04-11 Święta Wielkanocne 2017

Drodzy Członkowie i Sympatycy EUMA-Poland

mamy kolejną odsłonę wiosennego krajobrazu. Najpierw były przebiśniegi i oczar, potem pojawiły się przylaszczki i fiołki. Teraz kwitną „na wyścigi”: żonkile, tulipany, bratki, forsycje, a do końca kwietnia z pewnością zakwitną bzy, kasztany i wiele innych krzewów.
Jest coraz mniej okazji do częstych spotkań i wymiany poglądów na różne tematy – zawodowe, towarzyskie, naukowe itp. Brakuje nam też czasu na refleksje: dokąd i po co tak pędzimy. Chyba wraz z nastaniem wiosny trzeba będzie się nad tym zastanowić… czas szybko upływa, zadań wciąż przybywa, a niektóre z nas mają więcej niż 20-30 lat i bardzo trudno im ustalić priorytety: studia, praca, rodzina, a może międzynarodowa kariera, podróże…

Cokolwiek byśmy nie postanowiły musimy mieć świadomość wyboru, ponieważ nie da się osiągnąć WSZYSTKIEGO.
Nasze europejskie koleżanki postanowiły połączyć siły z asystentkami i sekretarkami z innych kontynentów tworząc International Management Assistants. My na razie postanawiamy się przyglądać, ponieważ nie widzimy klimatu sprzyjającego multi-kulti w naszym kraju.
Te kilka dni przedświątecznej „gorączki” dobrze byłoby zamknąć podsumowaniem
w postaci chwili ciszy i wypoczynku… wprawdzie nie jest źle, ale z wiosną postaramy się, aby było lepiej.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy Wam:
- słonecznych i pogodnych dni,
- smacznych potraw bez kalorii,
- kieliszka czerwonego wina, które obniży zły cholesterol,
- długich spacerów, które pozwolą odetchnąć pełną piersią,
- życzliwych gości lub wizyt w życzliwym otoczeniu,
- uwolnienia się na te dni z kłopotów zawodowych,
- prawdziwej harmonii w rodzinie,
- zrozumienia wśród przyjaciół,
- dużo radości i uśmiechu.
Mamy nadzieję, że te życzenia się spełnią i będą to Święta wyjątkowe.

Zarząd EUMA-Poland
 

2017-03-10 Konkurs Asystentka Roku 2017 - gotowi?

2017-01-31 Konkurs Asystentka Roku 2017 - sprawdzisz się?

Konkurs Asystentka Roku 2017 - przyjmujemy zgłoszenia

2017-01-23 25 stycznia 2016 r. to ważne święto w kalendarzu

Drogie Koleżanki Sekretarki, Asystentki,
Pracownicy Administracyjni firm i urzędów

Czas biegnie nieubłaganie. Zapewne nie wiecie, że 25 stycznia został w Polsce ogłoszony Dniem Sekretarki i Asystentki w 1997 roku. Autorkami pomysłu były Pani red. Elżbieta Golińska oraz Pani Magdalena Jakubiec, a promocją Święta zajęło się czasopismo „Sekretariat” (wydawane przez Infor).
Świętowaliśmy uroczyście organizując spotkania, publikując artykuły, udzielając wywiadów w prasie, radiu i telewizji… aż święto zaczęło żyć własnym życiem. Kiedy kilka lat temu rozesłałyśmy ankiety z pytaniem, czy pozostajemy przy styczniowym święcie, czy też powinnyśmy obchodzić je w kwietniu, podobnie jak inne sekretarki europejskie – większość ankietowanych była za terminem wiosennym. Wiosną jest weselej, ładna pogoda, łatwiej o kwiaty, a poza tym… chce się żyć.
Doszłyśmy więc do wniosku, że nasza praca jest tak trudna i ważna, że możemy obchodzić Święto częściej. Już po raz dwudziesty obchodzimy w dniu 25 styczniaOgólnopolski Dzień Sekretarki i Asystentki.
Życzenia „Zdrowia, Szczęścia, Pomyślności” są ważne, ale można je składać przy każdej okazji.
W imieniu European Management Assistants-Poland chcę złożyć życzenia „ekstra”.


Z okazji Waszego Święta życzę wielu sukcesów:

  • Osobistych – docenienia ze strony rodziny, przyjaciół i zwierzchników.
  • Edukacyjnych i zawodowych – sięgania po coraz to nowe szczeble edukacji, które zaowocują zmianami w służbowej pieczątce.
  • Ambicjonalnych – inwestowanie w siebie i przekonywanie otoczenia, że bez udziału Waszego stanowiska pracy sukces firmy nie jest możliwy.
  • Rodzinnych – harmonii ogniska domowego.