Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Asystetnka Roku 2017

PODSUMOWANIE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „ASYSTENTKA ROKU 2017”

W dniu 23 czerwca br. odbyło się wręczenie „Spinacza” Pani Dominice Szymańskiej, która została laureatką tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Asystentka Roku 2017. Gościny udzielił nam starym zwyczajem Zespół Szkół Stenotypii i Języków Obcych przy ul Ogrodowej 16.
Pani Dominika uzyskała najwyższą punktację tj. 130 na 150 możliwych punktów. Tematy konkursowe były bardzo złożone (zarówno w części podstawowej – zadania w wersji polskiej, jak i zadania anglojęzyczne). Konkurs trwał kilka godzin pracy w ciszy i napięciu, które dawało się wyczuć już przy wejściu na salę.

W tym roku postanowiłyśmy wręczyć nagrodę także innej uczestniczce Konkursu – Pani Sandrze Jasińskiej, ponieważ różnica 10 punktów przy tak skomplikowanym zadaniu (p. Sandra uzyskała 120 punktów) wydała się Komisji sprawdzającej stosunkowo niewielka. Niestety P. Sandra nie dostała w pracy urlopu, więc nie mogłyśmy wręczyć nagrody osobiście.

Umówiłyśmy się na spotkanie z całym Zarządem w odpowiednim terminie. Koniec roku szkolnego oraz zbliżający się okres urlopów pracowniczych potrafią pokrzyżować plany wielu osobom, ale chyba osoby pracujące jako sekretarki i asystentki wiedzą o tym najlepiej. Nie jestem asystentką, ale zorganizowanie udanego spotkania, „dogranie” terminów, osób i okoliczności było bardzo trudne z uwagi na to, że w końcu czerwca każda z nas (zależnie od wieku i statusu) ma inne priorytety – zdrowie, rodzina, studia, praca. Zresztą niejednokrotnie sprawdzacie to na sobie.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu. Następnie Pan dyrektor Szkoły odczytał przemówienie z życzeniami dla Wykładowców, absolwentów i ich rodziców, aby wakacje były udane. Po rozdaniu świadectw poprosił absolwentów o refleksję nad ich dokonaniami: czy na pewno zrobili wszystko, aby średnia była jak najwyższa, podobnie jak frekwencja. Następnie odczytał listy gratulacyjne, jakie wpłynęły na jego ręce. Po wręczeniu świadectw i nagród dla najlepszych absolwentów – wręczono certyfikaty LCCI osobom, które przystępowały do egzaminu z języka angielskiego biznesowego oraz certyfikaty biegłości w bezwzrokowym pisaniu na komputerze weryfikowanej przez EUMA-Poland.

W oczekiwaniu na laureatkę, która mogła przyjść dopiero na 9.40 udzielono głosu Pani Halinie Füchsel, Która powiedziała, że całe życie zawodowe związała z PSSiJO, a dzisiejsze zakończenie roku jest 55-tym z kolei. Najpierw była słuchaczką Ogrodowej, potem przez 45 lat nauczycielką, a później przyjacielem Ogrodowej. Zwracając się do absolwentów powiedziała, że średnia jest oczywiście ważna, ale jeszcze ważniejsze jest, co oni z tą średnią zrobią, jak ją wykorzystają. Póki co – życie to nie autostrada A1, a nie skonstruowano jeszcze GPS-u, który bezboleśnie przez nie przeprowadzi. Przypomniała, że wykres życia przypomina EKG – są wzloty i upadki, a na samym końcu wychodzi się na prostą.

Stwierdziła, że jako najtrudniejszy egzamin wspomina ten na Ogrodowej (nie była prymuską). Wszystkie inne: licencjacki, magisterski, doktorski, podyplomowy były tylko naturalną konsekwencją tego pierwszego.

Następnie poproszono Dominikę Szymańską, wręczono Nagrodę „Spinacza” oraz nagrodę rzeczową (przy burzy oklasków). Laureatka poproszona o kilka słów komentarza, powiedziała, że czuje się zaszczycona i uważa, że warto być Asystentką, ponieważ ta praca umożliwia samorealizację, a mądry szef pozwala na rozwój zawodowy, bo to ułatwia mu pracę i przynosi korzyści firmie.

Po uroczystości spotkałyśmy się na kawie i ciastku dalej analizując, dlaczego w Polsce zawód sekretarki i asystentki nie cieszy się takim szacunkiem jak w innych krajach Europy.